piątek, 11 maja 2012

Praca w Finlandii


Skoro przebywam obecnie w Finlandii, czuję się zobowiązana do napisania czegoś na temat tego kraju. Zapraszam do czytania.

W ciągu kilku ostatnich lat zjawisko emigracji Polaków znacznie się nasiliło. Związane jest to, przede wszystkim, z otwarciem granic państw europejskich należących do Unii. Wiele osób uważa to za negatywny trend. Rzeczywiście, Polska traci wielu wykształconych obywateli na rzecz innych krajów Europy. Jednak, jeśli państwo nie daje im możliwości do rozwoju i godnego życia, nic dziwnego, że decydują się na emigrację. Nie jest to jednak wyłącznie negatywne zjawisko. Do pozytywnych aspektów można zaliczyć to, że dzięki zagranicznym wyjazdom Polacy poszerzają swoje horyzonty, zawierają znajomości z obcokrajowcami oraz uczą się obcych języków.

Najpopularniejszymi kierunkami polskiej emigracji są Niemcy, Anglia czy Holandia. Nie wiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że coraz częściej Polacy wybierają również inne kraje. Przykładem może być Finlandia. W serwisach będących internetowymi giełdami pracy, pojawia się coraz więcej ofert pochodzących z tego skandynawskiego kraju. Na zatrudnienie w Finlandii mogą liczyć, przede wszystkim, operatorzy maszyn, monterzy oraz spawacze. Dla pracodawców pochodzących ze Skandynawii najbardziej liczy się wcześniejsze doświadczenie na podobnych stanowiskach. Wykształcenie w tych zawodach często nie jest konieczne.

Inaczej wygląda sytuacja osób ubiegających się o pracę jako inżynierowie, na których jest duże zapotrzebowanie w Finlandii. Wówczas doświadczenie, wykształcenie oraz znajomość języka angielskiego są bezwzględnie wymagane.

W Finlandii Polacy pracują także w innych zawodach. Z zaskoczeniem obserwuje się fakt, że podczas załatwiania np. spraw urzędowych, można napotkać rodaka, pracującego w administracji. Nie są to jednak osoby, które zdecydowały się na emigrację kilka lat temu. W wielu przypadkach są to Polacy, którzy od kilkunastu lub kilkudziesięciu lat pracują i mieszkają w Finlandii. Założyli tam rodziny i utożsamiają się z tym krajem.

Finlandia znana jest z dobrze rozwiniętego systemu pomocy społecznej. Osoby, na stałe mieszkające i zatrudnione w tym kraju, mogą liczyć na finansową pomoc państwa w przypadku utraty zatrudnienia oraz na wsparcie podczas poszukiwania nowego miejsca pracy. Podatki czy opłaty za przedszkole są dostosowane do wysokości zarobków. Państwo pomaga również w znalezieniu mieszkania oraz, w razie potrzeby, w całości lub w części opłaca jego wynajem.

Każdy obcokrajowiec, posiadający stałe zameldowanie, a co za tym idzie stałe pozwolenie na pobyt, może mieć pewność, że państwo udzieli mu wsparcia w przypadku trudnej sytuacji materialnej. Niestety, w wyniku kryzysu, Finlandia zmuszona została do ograniczenia ilości wydawanych pozwoleń na pobyt stały. Obecnie, podpisując umowę na czas określony, obcokrajowiec otrzymuje jedynie pozwolenie na pobyt czasowy. W przypadku nieprzedłużenia umowy przez pracodawcę, jest zmuszony do znalezienia nowego zatrudnienia lub do powrotu do swojego kraju.

Nasi rodacy pracujący w Skandynawii cieszą się bardzo dobrą opinią. Pracodawcy doceniają ich pracowitość i profesjonalizm. Również sami Polacy są zadowoleni z pracy oraz poziomu życia w Finlandii, mimo że kraj słynie z wysokich cen żywności oraz mieszkań. Problemem dla Polaka może być jednak przyzwyczajenie się do zimnego klimatu panującego w tym kraju przez znaczną część roku. Niełatwe może okazać się również przyswojenie, trudnego dla Polaków, języka fińskiego.

2 komentarze:

  1. Napisz więcej "ciekawostek" z Finlandii! Np. Co Ciebie najbardziej zdziwiło, zaskoczyło, wkurzyło. Jacy są finowi, jak obchodzą ichniejszą 'prohibicje'. Dużo jest tam muzułmanów?

    OdpowiedzUsuń
  2. Napiszę, napiszę tylko muszę zebrać myśli. Właśnie mam zamiar napisać co nie co o tym jak wygląda tu sprzedaż alkoholu i nie tylko. Dzięki za inspirację :)) A muzułmanów sporo, sądząc po sposobie ubierania. Mieszanka narodowości ogromna!

    OdpowiedzUsuń